Jak balí na léto máma 4 dětí aneb bez stresu na prázdniny

Nevím jak vy, předpokládám, že to máte podobně – léto je pro mne symbolem cestování a dovolené. Většinou se na ni těším už dloooouho předem…. Jen kdyby nebylo nutné to balení! To je činnost, kterou fakt nemám ráda, ještě jsem jí nepřišla na chuť. Trochu mi to těšení se kazí…Odkládám balení na poslední možnou chvíli a tak často balívám až v noci před odjezdem.. přestože to málokdy přinese něco dobrého.

Mám velkou rodinu a s počtem dětí roste i množství věcí a teď už i různorodost akcí. Potřebovala jsem si tuhle každoroční záležitost co nejvíc usnadnit a zpříjemnit. Eliminovat předodjezdový stres a počet zapomenutých důležitých věcí. Věčné přebalování věcí o prázdninách pro mě byla fakt výzva. A myslím, že mnohé z vás dobře víte o čem mluvím…I

I v dobách, kdy jsme většinu prázdnin trávili převážně společně, jsem si dělala seznamy věcí k zabalení. Postupem let a s přibývajícími členy naší rodinky, jsem si vypracovala jednoduchý a velmi funkční systém. Používám ho v různých modifikacích dodnes.

Jaký systém že to je? Popíšu.

Už někdy v květnu jsem si sedla a sepsala jednotlivé akce, kam jsme my všichni dohromady nebo děti samotné vyráželi. Vzala jsem jednu akci po druhé a sepsala seznam potřebných věcí k zabalení a věcí k vyřízení (např. pasy, výměna peněz, nákup speciálního vybavení a kontrola stávajícího…). 

No a když začaly prázdniny, věděla jsem, že máme +/- vše potřebné doma nebo bylo jasné co ještě dokoupit a dozařídit. Ano, zabralo mi to docela dost času, hlavně první rok. Ale vyplatilo se mi to. Zejména, když byly děti malé a potřebovaly dudlíčky, plínky, kašičky atd. a taky v době, kdy bezmála každý týden vyráželo několik členů na různé akce a samozřejmě většinou každý jinam. Ten jel na tábor, druhý se skautem na vodu, třetí na soustředění a nejmladší k babičce….

Ten klid na duši, žádný velký stres :-)

Navíc jsem seznamy průběžně doplňovala a upravovala. Vždycky, když něco chybělo, doplnila jsem to do seznamu  a příště už TO nechybělo… Často jsme jezdili pod stan, buď k moři nebo na Lipno (kde se dobře serfuje). Tak zejména seznamy pod stan máme dost vychytané a balení se stává pohodovější a pohodovější :-).

Takže dnes mám doma celou řádku seznamů podle druhu akce, např. jedeme k moři, vytisknu seznam a jen nosím/nosíme  věci na hromadu. Jedeme v zimě na lyže, zase seznam hory zima a jede se. 

Ooobrovskou výhodou je …

… i to, že věci může zabalit i některý jiný člen rodiny :-). Snadno se tato činnost DELEGUJE a navíc je pravděpodobné, že budete mít s sebou většinu potřebného. A co mít nebudete, nebudete potřebovat. To je heslo mého muže: „Co nemám, to nepotřebuju.” Já to mám ale trochu jinak. On byl v dětství, na rozdíl ode mne, zvyklý hodně cestovat a tak má to balení „pod kůží”. Jemu nevadí…. No, každý to máme jinak.

Manžel mě vůbec docela slušně školil co se balení týká. Já balila půl dne, on přiběhl z práce, zabalil si tričko, šortky, slipy a ponožky a mohl jet. Měl to hotové za 5 minut, i s holením a sprchou! Fakt je, že balil jen pro sebe a měl všechno vyprané, ale stejně. Mě balení jen pro mou maličkost trvalo teda výrazně dýl… 

Jak to máte s balením na dovolenou vy? 

Věřím, že vám některé základní seznamy přijdou vhod a trochu vám balení zpříjemní. Jasně, že si je musíte přizpůsobit k potřebám svým! Základ a inspiraci máte!

Užijte léto a balení beze stresu :-)

Monika

Efektivitou posedlá spokojená žena, matka čtyř úžasných synů, manželka a specialistka na Laskavý time management pro ženy a management domácnosti. Můj příběh si můžete přečíst tady
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů