Zvedněme děti od mobilů

Taky to znáte? Nejradši by pořád seděly s telefonem v ruce. a když na ně promluvíte, jsou nevrlí, odsekávají a není s nima řeč. Rušíte je z jejich virtuálního světa.

Moderní technologie. Potkáváme se s nimi všude. Ano, pomáhají, jsou užitečné. Už se bez nich neobejdeme, ale… všeho moc škodí.

Nebojte, nebudu tu psát o tom, že je třeba vše zahodit  a vrátit se zpět na stromy. Svítit petrolejkou, topit v kamnech a chodit na suché WC. 

Jde mi spíš o to

CO tedy dělat, aby naše děti netrávily většinu času s mobilem v ruce?

Co dělat, aby se technologie naučily rozumně používat a využívat ve svůj prospěch? Co nabídnout dětem místo nadměrného používání Messangeru, Youtube, Instagramu, Faceboku , Pc her a dalších?

  1. Zakázané ovoce nejvíc chutná! Zakažme si zakazovat :-). Teda raději ne! Nezakazujme, ale nabídněme alternativní program, zábavu.  Akce, kroužky, sport, rodinné výlety… ale hlavně věnujme dětem svůj čas a pozornost :-).
  1. Dbejme na vyvážení času ve skutečném světě a v tom virtuálním. Nastavíme pravidla používání. Užitečné je pravidla sepsat, aby byla na očích. Osvědčilo se mi nastavovat pravidla na omezenou dobu a pak je upravit podle toho, jak nám to vyhovovalo. Děti to lépe přijímají než když se dohodneme, že mobil jen 30 min denně a na furt!
  1. S tím souvisí omezený čas na sítích a hrách. A to je trochu oříšek. Jaký čas je pro nás ještě OK a pro děti dostatečný? My máme nastaveno, že jeden určitý den se čas prodlouží dle domluvy, programu a aktuální potřeby.
  1. Víte, co vaše děti na mobilu nebo počítači dělají? Ne všechny hry jsou špatné. Aktivní zapojení je lepší než pasivní sledování. Zajímejme se o to jaké hry hrajou, zkusme jim trochu porozumět a zjistit, co se na té které hře dětem líbí. Můžeme pak nabídnout nějakou lepší hru, která bude dítě třeba i trochu rozvíjet… nebo nabídnout něco podobného v reálném světě.
  1. Večerní hygiena – cca 1-1,5 hodiny před spaním nepoužívat mobil ani počítač. (modré světlo ovlivňuje výrazně kvalitu spánku). Místo toho zavedeme večerní čtení, společné sdílení co nám uplynulý den přinesl, společná hra nebo poslouchání audio knihy. Možností je dost. Sdílení se u nás moc neujalo, ale čtení a poslouchání ano. Občas je chuť si něco zahrát.
  1. Víkend bez technologií. To je výzva i pro nás dospělé! Ale jde to. A co takhle se vydat na výlet jen s mapou, bez navigace? Zkoušeli jste?  My ano, a byla to jízda…
  1. Dát si jasný cíl. Často se stane, že potřebujeme něco na internetu vyhledat. Předem si určím CO si potřebuju najít. To si vyhledám a nebrouzdám dál, počítač nebo mobil odložím. Chce to trochu vůle, ale dá se to. Ušetří se tím spousta času. A ne jen dětem!
  1. No a hlavně vlastní příklad. Když budu celé odpoledne bezcílně brouzdat po internetu asi těžko se dočkám dodržování pravidel ze strany dětí, že?

Víte, že:

  • se dá nastavit počítání kolikrát za den otevřete mobil…
  • sociální sítě mohou narušit pozornost a vůli, ale o tom zase příště!
  • malé děti, zhruba do 6 let by měly mít přístup velmi omezený. Osvojují si řeč, sociální dovednosti a další schopnosti.

 

Jaké máte zkušenosti vy? Co funguje u vás?  Pište, sdílejte.

 

Efektivitou posedlá spokojená žena, matka čtyř úžasných synů, manželka a specialistka na Laskavý time management pro ženy a management domácnosti. Můj příběh si můžete přečíst tady
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů