„Máš už všechny úkoly napsané?” „Žákajda podepsaná?” „A co penál? Pastelky ořezané?” „Ten pokojíček jste si uklidili?” „Jé, mami, já nemám vyprané ty věci na tělák!” Je nedělní odpoledne a u vás doma to vypadá přesně takhle? Nebo trochu podobně? Řešíte s dětmi stále dokola úkoly, co vše mají udělat, co si připravit? Je to věčný kolotoč. Taky to nesnáším. Mám z toho osypky,
Ano, čtete správně! Úplně obyčejné seznamy. Seznamy úkolů. Udělám dětem seznam, domluvíme se do kdy to mají mít hotové a je to! Teda ještě ne tak úplně…
Možná si teď představíte takový ten klasický seznam na A4, od shora dolů popsaný úkoly. Ano, taky to tak může být. Je to možná, i když ne moc atraktivní, varianta. Taková ta klasika. Znáte to! Všude lístečky s úkoly, které musíte udělat a nechce se vám do nich.
Naše seznamy ale vypadají trochu jinak. Jsou graficky trochu odlišné, zaznamenávají priority a tedy i pořadí jednotlivých úkolů. Pro nás dospělé tam může být ještě pár věcí navíc. Ale o tom až příště.
TIP
Pro předškoláky můžete namalovat obrázky, když ještě nečtou.
Pro prvňáčka píšu velkým hůlkovým písmem a stručně, aby to snadno přečetl.
A to je všechno! Jednoduché, rychlé a hlavně funkční. A kdo je odškrtávací typ, jako třeba já a dva mí synové, tak je to pro něj hotový RÁJ.
Když máme všechno hotové, s gustem papír se seznamem vyhodíme a jdeme si třeba hrát. Někdy ovšem ze seznamu vznikají hotová umělecká dílka.
Jaký je rozdíl mezi tímto seznamem a seznamem klasickým? Proč nezůstat u klasického seznamu?
Je to málo? No, já myslím, že ne. Vidím to jako velmi dobrý vklad do života. Vždyť koho z nás doma rodiče (nebo ve škole) naučili určovat priority a dobře plánovat?
Do komentářů mi napište svoje zkušenosti, budu za ně ráda.
A co můžete udělat než napíšu další článek?
Chcete více tipů pro efektivní plánování? Koukněte sem >>>.
Je libo pár tipů pro spokojenou rodinu? Pak se podívejte tady >>>
Zatím tvořte atraktivní seznamy a užívejte si to!