Jak motivovat děti ke čtení a jaké vybírat knížky abychom jim čtení usnadnili, to už víme. Co ale s dětmi, které opravdu číst nechtějí. Jak můžeme nejlépe pomoci jim? A můžeme to použít i jako doplnění a zpestření pro děti, které už čtou lépe a s větší chutí.
Jedna z možností je dětem hodně číst. Je to samozřejmě časově náročné, ale jde to. Navíc je to příjemný společný čas, kterého většinou nemáme moc. Další dobrá možnost pro děti a časově přijatelná pro nás, rodiče, je nabídnout jim audio knihy a CD.
Není ale audio jako audio. Jak tedy vybrat dobré audioknihy pro děti nebo CD.
Všichni herci si prochází v průběhu studia jazykovou průpravou a rétorikou, ale zdaleka ne každý má přednes tak pěkný. Tady se řídíme zejména tím, co se nám líbí. Jsou ale herci, kteří jsou svým úžasným přednesem známí. Více se na toto téma podíváme v některém z dalších článků.
Osobně mám moc ráda Libuši Šafránkovou, Alfreda Strejčka, Radovana Lukavského a některé další.
Z audio knih a CD se nám asi nejvíce líbí O statečném štěňátku – pro mladší posluchače vypráví L. Šafránková, Babičku od Boženy Němcové. Ta u nás hrála jeden čas stále dokola. Z poslední doby je to určitě Škola Malého Stromu.
O jarních prázdninách jsem se letos vydali do Alp. Cesta byla dlouhá a já se jí trochu obávala. Vzala jsem s sebou CD Škola Malého Stromu, které kluci dostali k Vánocům. Cé Déčko leželo až do února zcela bez povšimnutí. Nejenže kluci celou cestu tam i zpět napjatě poslouchali a cesta byla tedy úplně v pohodě, ale všechny nás chytil za srdce příběh malého indiánského kluka. Moc a moc doporučuju.
Trochu jsem tu už naznačila, že je dost důležité věnovat pozornost právě kvalitnímu přednesu. Proč? Na to si posvítíme zase příště.
Zajímáte se při výběru CD také o interpreta, který čte nebo vypráví? A nebo se spokojíte jen s dobrým titulem?
Zatím se těším na vaše odpovědi a tipy. Co posloucháte vy a jaké interprety máte rádi.
Pěkný poslech!