3 tipy na pohodový začátek školního roku

„Nemám ráda začátek školního roku,” posteskla si mi před časem má kamarádka Lucka. „Než si zase zvyknu na to vstávání, každodenní svačiny a vůbec celý ten režim… Je toho moc. Mám pocit, že všechnu načerpanou energii z léta vydám během prvních školních dní!” „Nerada plánuju!” Co ale s tím?

Máte to taky jako Lucka? Vrátili jste se z dovolené plni energie a odpočatí, ale zase jste nestihli dokoupit a zařídit vše potřebné na začátek roku? A to jste si na začátku prázdnin slíbili, že letos si to opravdu nakoupíte a připravíte všechno dopředu, aby ten začátek roku nebyl takový stres?

Pokud je to i váš případ, nezoufejte!  Vězte, že v tom rozhodně nejste sama!

Mám pro vás několik tipů, které používám. Začátek roku si tak zpříjemním a nenechám si ukrást všechnu načerpanou letní energii.

Tip první – jídelníček

Naplánujte si jídelníček alespoň na týden dopředu a to včetně školních svačin…Vše potřebné si nakupte. Zkontrolujte i takové běžné suroviny jako je třeba cibule, mouka nebo olej. Během prázdnin se mohly zásoby doma ztenčit.

No, už vás slyším, že se vám to moc nezamlouvá! Plánovat jídelníček! Vyzkoušejte alespoň první týden a uvidíte, že za něj budete ráda….nemusíte pak nad prázdnou lednicí horečně přemýšlet, co že to dnes uděláte k večeři! Po čase si tento systém zaběhnete a zdokonalíte dle svých potřeb. Jídelníčky pak můžete opakovat s menšími obměnami stále dokola…

A dotěrná každodenní otázka našich dětí: „Mamííí, co bude dnes k večeři?” vás už nechá v klidu. A navíc vás může kdykoli a snadno někdo zastoupit…

Tip druhý – plánujte

Sepište si všechny úkoly, které máte udělat. Seřaďte je podle důležitosti. Já ještě dělím na úkoly, které můžu (nebo dokonce potřebuju) udělat s dětmi a na ty, které udělám raději sama :-).

Pak je seznam většinou potřeba řádně proškrtat! Vybrat to opravdu důležité a potřebné.

Nevyprané spacáky z tábora přeci nemusí být do začátku školního roku, že?

A pokud je úkolů ještě pořád moc, škrtejte dál – vybírejte opravdu ty NEJ-nej-nejdůležitější, zapojte děti, požádejte manžela o pomoc …

Běhá vám mráz po zádech, když slyšíte o plánování? Vyzkoušejte to letos a uvidíte, jak snadné to je. Aby se vám lépe plánovalo, stáhněte si  tabulku Týdenní plán.

Tip třetí – nákupní seznam

V klidu si sepište, co vše je potřeba ještě dokoupit. Nezapomeňte např. na věci na tělocvik, přezutí a oblečení do školky na ven, krabičku na svačinu…

Tady také dělím seznamy na věci, které můžu koupit sama a ty ke kterým potřebuju děti s sebou.

Překvapilo mě, že stačí nakupovat třeba i jen týden před začátkem školního roku. Většina rodičů nechává nákupy až na první školní týden… Buďte tedy trochu napřed. Některé školy dávají seznam věcí dopředu, ale jiné až na začátku roku. Tam se pak pozdějšímu nákupu můžeme vyhnout snad jedině nákupem na internetu. Nebo zvolit denní dobu, kdy jsou ostatní v práci…

A neodpustím si jeden tip navíc – udělejte si radost

Ano i v hektickém období, jakým začátek školního roku pro většinu rodičů je. Kupte si nebo si půjčte pěknou knížku, kterou budete s dětmi večer číst. Jděte na poslední prázdninovou zmrzlinu, do kina, na koupaliště nebo do lanového centra…. zkrátka udělejte cokoli, co vám zpříjemní čas končících prázdnin a začínajícího nového školního roku.

A ještě pro strýčka Příhodu 

Kdyby se přeci jen nějaký ten stresík objevil, dýchejte!

Jednoduché protistresové dýchací cvičení:                                                                        Provádíme v jakékoli pozici. Hluboký nádech – počítáme do 4, zádrž dechu – počítáme do 2 a úplný výdech – počítáme do 6. Opakuje minimálně 3x nebo dokud je to potřeba.

Stáhněte si tabulku týdenního plánu pro snadnější začátky. A kdybyste chtěli zapracovat na svém plánování času, vyzkoušejte třeba výukový program Laskavý TIme Management pro ženy. Nyní za zaváděcí cenu :-).

Mějte se krásně a užijte si začátek školního roku bez zbytečného stresu! A když stresík, tak dýchejte!

 

Efektivitou posedlá spokojená žena, matka čtyř úžasných synů, manželka a specialistka na Laskavý time management pro ženy a management domácnosti. Můj příběh si můžete přečíst tady
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů